nowoczesne żaluzje plisowane

Charakterystyka żaluzji plisowanych

Żaluzje i rolety cieszą się dużą popularnością, stanowią bowiem nie tylko ochronę przed słońcem i spojrzeniami ciekawskich osób, ale także ładną dekorację. Jednym z tego typu produktów są żaluzje plisowane, które łączą w sobie praktyczność i niebanalność. Czym się charakteryzują i do jakich wnętrz będą pasować?

Główne cechy żaluzji plisowanych

Żaluzje plisowane, potocznie zwane również plisami, produkowane są z nadających się do prania tkanin transparentnych, półprzepuszczalnych lub całkowicie zaciemniających pomieszczenie. Ich mechanizm służący do zasuwania jest obsługiwany dzięki uchwytom umieszczanym w dolnej lub górnej rynnie sterującej, a w zależności od potrzeb, mogą to być albo koralikowe łańcuszki, albo sznurki. Kolejną cechą tego typu przesłon jest możliwość montażu także w przypadku okien o nietypowych kształtach, np. trójkątnych lub trapezowatych.

Zalety żaluzji plisowanych

Żaluzje plisowane nie cieszyłyby się tak dużą popularnością, gdyby nie wiele ich praktycznych cech. Poza łatwością czyszczenia, gwarantują płynne sterowanie mechanizmu oraz możliwość dopasowania stopnia zaciemnienia do naszych potrzeb. Po całkowitym zasunięciu do kasety odsłaniają także całą szybę, dzięki czemu nie ma kłopotu z utrzymaniem okien w czystości. Kolejny atut to ogromna paleta wzorów i kolorów, które możemy wybrać jeśli już zdecydujemy się na tego typu rozwiązanie.

Czym kierować się przy wyborze żaluzji plisowanych?

Żaluzje plisowane możemy wybierać albo na zasadzie kontrastu, albo podobieństwa. W pierwszej sytuacji ich kolor może odróżniać się na tle całego wnętrza i jest to dobry wariant szczególnie w pokojach dziecięcych, w których nie musimy obawiać się odważnych barw i wzorów. Nieco inaczej warto postąpić w przypadku takich pomieszczeń jak salony czy jadalnie. W nich zazwyczaj królują barwy neutralne i takie też powinny być kolory żaluzji plisowanych.

Przesłony okien to trend, który na dobre zadomowił się w naszych wnętrzach. Choć mamy wiele możliwości co do ich wyboru, zdecydowanie godne uwagi są właśnie żaluzje plisowane, które są i praktyczne, i piękne.