Rodzaje osłon okiennych

Rodzaje osłon okiennych

Osłony okienne mają wiele funkcji. Przede wszystkim stanowią ochronę prywatności, ograniczają przenikanie światła i nadmierne nagrzewanie się pomieszczeń. Poza tym niektóre modele, mogą pełnić funkcję zabezpieczania przed włamywaczami. Osłony okienne są również estetycznym wykończeniem elewacji. W sprzedaży znajdziemy szeroką gamę osłon okiennych: żaluzje, markizy, okiennice oraz rolety. Na wybór odpowiednich należy zdecydować się uwzględniając funkcje jaką one pełnią.

Rodzaje rolet

Najpopularniejszym sposobem zasłaniania okien lub nawet całych wnęk okiennych są wolnowiszące, przykręcone do ścian rolety. Doskonale sprawdzają się do zasłaniania okien, czy jeśli to konieczne całych wnęk okiennych. Stanowią najbardziej uniwersalny oraz najstarszy w montażu system osłaniania okien. Rolety klasyczne charakteryzują się również szeroką gamą kolorów i wzorów, co pozawala dopasować je do każdej aranżacji. Miłośnikom klimatów orientalnych polecić można rolety bambusowe. One również dostępne są w wielu wzorach i kolorach. Nie należą one do zasłon szczelnych, między poszczególnymi listewkami bambusa przepuszczają nieco światła. Innym typem rolet są tak zwane dzień i noc. To bardzo ciekawe rozwiązane, które daje bardzo szerokie możliwości aranżacyjne. Roleta taka składa się z poziomych pasów materiału, które przepuszczają promienie słoneczne lub też zapewniają pełny stopień zaciemnienia. Taki typ rolet sprawdzi się przede wszystkim w bardzo mocno oświetlonych pomieszczeniach. Do innych często wybieranych osłon okiennych należą rolety austriackie oraz rzymskie. Typowa roleta austriacka przypomina kurtynę, podnoszoną za pomocą zintegrowanych sznurków. Mogą być one wykonane z niemal każdego materiału, wykorzystywanego do produkcji rolet. Rolety rzymskie przypominają model austriacki, jednakże lepiej sprawdzają się we wnętrzach nowoczesnych.

Żaluzje plisowane

Rolety plisowane to również doskonały sposób na zaciemnienie pomieszczeń. Łączą one w sobie właściwości tradycyjnych rolet oraz żaluzji, zapewniając niepowtarzalny  i oryginalny efekt wizualny. Ich zaletą jest fakt, że wykonuje się je z trwałych, wysokogatunkowych tkanin, które przez lata eksploatacji zachowują doskonałe właściwości estetyczne.