żaluzja w domu

Żaluzje czy rolety. Co wybrać?

Przez wiele lat żaluzje lub rolety kojarzone były raczej z wnętrzami użyteczności publicznej. Dziś stanowią w dużej mierze ozdobę naszych mieszkań czy domów, zastępując coraz częściej firany lub zasłony. Decydując się za zakup rolet lub żaluzji, musimy podjąć decyzję, które z nich lepiej sprawdzą się w naszych wnętrzach i będą bardziej praktyczne. Poniżej przyjrzymy się, na co powinniśmy zwrócić uwagę i czym kierować się wybierając jedne z nich.

Żaluzje – czy to już przeżytek?

Żaluzje nadal świetnie pełnią swoją funkcję, zasłaniając okna w pomieszczeniach użyteczności publicznej, a materiał, z jakiego są wykonane, to najczęściej aluminium. Jednak coraz większą popularnością cieszą się żaluzje drewniane lub bambusowe. Takie żaluzje doskonale odnajdują się w mieszkaniach lub domach o wnętrzach rustykalnych bądź kolonialnych, nadając pomieszczeniom wyjątkowego klimatu. Bambusowe lub drewniane żaluzje to również doskonały wybór do kuchni, ponieważ bardzo łatwo utrzymać je w czystości. Współczesne żaluzje, wykonane ze sztucznych materiałów, pokryte są od zewnątrz specjalną powłoką, która odbija promienie słoneczne. Dzięki temu nie nagrzewają się, a w pomieszczeniu jest znacznie chłodniej.

Moda na rolety

Rolety to obecnie najmodniejszy wybór do domów i mieszkań. Są przede wszystkim bardziej uniwersalne niż żaluzje, dzięki czemu łatwiej je dopasować do rodzaju pomieszczenia. Klasyczne rolety wykonane są najczęściej z wysokojakościowych tkanin, tj. bawełny, lnu lub poliamidu i poliestru. Są one odporne na zabrudzenia, wilgoć i deformacje. Rolety bardziej ozdobne, np. rzymskie, wykonane są z rozmaitych mieszanek tkanin, naturalnych i syntetycznych. Proste rolety doskonale sprawdzają się w nowoczesnych wnętrzach. Są dyskretne, nie zaburzają minimalistycznej aranżacji wnętrza. Rolety rzymskie lub weneckie idealnie pasują do wnętrz stylizowanych. Dzięki nim wnętrze mieszkania lub domu wygląda bardziej dekoracyjnie.

Co powinniśmy wybrać?

Przy wyborze rolet lub żaluzji nie powinniśmy kierować się modą, która z sezonu na sezon nieuchronnie przemija. Aranżując wnętrze mieszkania lub domu, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na klimat, w jakim jest ono urządzone. Dopiero wtedy, kierując się indywidualnym gustem, a także funkcjonalnością, podejmijmy ostateczną decyzję.